+48 691 211 449, +48 733 211 449 gabinet@dentamedica.com.pl
Leczenie ozonem

Leczenie ozonem – OZONOTERAPIA PRÓCHNICY  

Troskliwa i delikatna opieka lekarza stomatologa w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia próchnicy pozwala na uniknięcie jakiegokolwiek dyskomfortu w trakcie zabiegu stomatologicznego. Wizyty u stomatologa są konieczne w każdym wieku, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie do leczenia już od najmłodszych lat. O tym decydują zazwyczaj pierwsze w życiu wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dokładamy starań, aby były one jak najprzyjemniejsze! Postęp naukowy w ostatnich latach umożliwił opracowanie nowej metody leczenia, polegającej na ozonoterapii próchnicy z wykorzystaniem urządzenia KaVo HealOzone. Gwarantuje ona bezbolesne leczenie wczesnych zmian próchnicowych zębów.

Ozon to jasnobłękitny gaz o charakterystycznej woni. Każda cząsteczka ozonu składa się z trzech atomów tlenu. W przyrodzie występuje wysoko w atmosferze, odgrywając główną rolę w ochronie  Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Najistotniejszą właściwością ozonu, dzięki której znalazł on zastosowanie w medycynie jest jego wysoka reaktywność. Ozon bardzo szybko rozkłada się do aktywnych rodników nadtlenkowych. Rodniki te charakteryzują się bardzo silnymi zdolnościami bakteriobójczymi oraz wirusobójczymi. Działając na zdrowe tkanki u człowieka powodują szybsze gojenie ran oraz poprawiają przemianę materii w komórkach. Dzięki tym właściwościom ozon jest wykorzystywany w medycynie już od wielu lat, w stomatologii natomiast od niedawna. Ozon jako gaz o właściwościach bakteriobójczych doskonale wnika we wszystkie miejsca. Z tego powodu jest doskonałym środkiem do zabijania bakterii w ubytkach próchnicowych zębów. Wystarczy po prostu podać ozon na ząb, aby uzyskać 99% redukcji bakterii na jego powierzchni.

Ozonowanie zęba z próchnicą pozwala na jego całkowite wyleczenie w przypadku niewielkich ubytków. Przy dużej ilości próchnicy działa wspomagająco (skraca czas wiercenia) w trakcie standardowego leczenia polegającego na opracowywaniu i wypełnianiu ubytku próchnicowego.

Zabieg ozonoterapii próchnicy jest całkowicie bezbolesny i krótkotrwały.

Wykonuje się go osobno dla każdego zęba z próchnicą w następujący sposób: po starannym oczyszczeniu zęba dopasowuje się do niego miękki, silikonowy kapturek. Powinien on szczelnie i całkowicie otaczać ozonowany ząb. Kapturek założony jest na końcówkę podającą ozon z urządzenia KaVo HealOzone. Po włączeniu rozpoczyna się podawanie ozonu – trwa ono od 20 do 60 sekund. Po ozonowaniu ząb pokrywa się specjalnym płynem hamującym rozwój bakterii, a przy niewielkich dziurkach, również przyśpieszającym remineralizację

Dla pełnego wyleczenia niewielkich ubytków konieczne jest też przestrzeganie w domu reguł profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej.

Dokładny opis urządzenia KaVo HealOzone oraz wszelkie dodatkowe informacje na jego temat można uzyskać na stronie internetowej www.kavo.pl